A második forduló- avagy a tökéletes akadálypálya

2013.10.29 16:29

Sziasztok!
A 2. fordulóban csapatunk egyhangúan az önkéntesség témáját választotta. Döntésünk egyértelmű volt, hiszen többen vagyunk önkéntesek, ki a Vörös Keresztben, ki a helyi ifjúsági szervezetben (IFIX-ben), ki a Tűzoltóságnál... A témát nagyon közelinek éreztük. A héten azok a csapattagok, akik nem tagjai az IFIX-nek, eldöntötték, hogy betagosodnának. Mások pedig a Vörös Kereszt elsősegélyére járnának (az adai csapattagjaink gyűjtenek személyeket, hogy megalakuljon egy középiskolás elsősegély-nyújtó csapat is).
Mi az amit az önkéntességgel kapcsolatban tehetnénk? Több ötletünk volt:

(megjegyzés a képhez: először mangákat rajzoltunk, de úgy gondoltuk, jobb lesz ha chibi figurákra cseréljük, mivel azok kedvesebbek. Reméljük megmosolyogtatnak Titeket is!)
A ruhaosztást elvettettük, hiszen ahhoz idő is kell, hogy elég ruhát illetve játékokat gyűjtsünk amit szétoszthatnánk azoknak akiknek leginkább szükségük van rá. Ezen kívül a Vörös Kereszt és a helyi nagycsaládos egyesület állandó jelleggel gyűjti és osztja a ruhákat a rászorulóknak. Gondoltunk a szemétszedésre és a környezetünk takarítására is, de ilyen akciók gyakran vannak, legutóbb az IFIX és a helyi környezetvédők szervezték. Mivel a diákok megszokták már az efajta programokat, nem keltené fel különösebben a figyelmüket egy újjabb takarítási akció. Eszünkbe jutott, hogy az, hogy az időseknek kellene szervezni valamilyen programokat. Ilyen jellegű rendezvényekre rendszeresen lenne szükség, és nálunk ez működik is a Napsugaras ősz elnevezésű délutánok formályában (melyeken közülünk is van, aki részt vesz szavalásával téve tartalmasabbá a találkozókat). Úgy gondoltuk, hogy nekünk valami olyan programot kellene kitalálni, aminek talán hosszabb távon is haszna lehet. Ekkor jutott eszünkbe valami. Saját tapasztalat alapján azt gondoltuk, hogy azért van kevés önkéntes, mert a fiatalok nem tudják, hol, milyen szervezeteknél lehet önkénteskedni, és hogy ezzel mit vállalnának. (Kérdőíveinkből kiderül, hogy jól gondoltuk. Ezeket az eredményeket is majd olvashatjátok itt) Úgy gondoltuk ezt a hiányosságot fogjuk pótolni. El is indultunk szervezkedni.


Előadásokat szerveztünk Az önkéntesség fontossága címmel. Az iskola igazgatója megengedte, hogy a 8.-os diákoknak tartsuk meg a beszámolót. Viszont még mielőtt beszéltünk volna az igazgatóval beszélnünk kellett a helyi szervezetekkel, hogy vállalnák-e hogy bemutatkoznak az iskolákban.  Jártunk a Vörös Kersztben, az IFIX-ben, a Tűzoltóságon, és az egyházból is kértünk képviselőt. Mindannyian támogatták kedvezményezésünket. Miután beszéltünk az álatlános iskola igazgatójával és megkaptuk az időpontokat, értesítettük az előadóinkkat is. Ekkor felbukkant egy akadály, miszerint az a személy, akit felkértünk az IFIX-ből, egyik napon sem tudott eljönni (mi sem számítottunk arra, hogy már az elkövetkező időpontot- de örültönk hogy sinen vagyunk). Az IFIX vezetősége pedig épp egy nemzetközi program közepén tartott, ugyanis több külföldi ifi szervezet tagjait látta vendégül városunkban, röviden mindenki nagyon elfoglalt volt. Az IFIX elnöke azt mondta, hogy csak az egyik nap tud eljönni, akkor is csak abban az esetben, ha az előadás időpontját előbbre hozzuk. Beszéltünk a tanárokkal, szerencsére ezt meg lehetett oldani. Megpróbálta megszervezni, hogy néhány külföldről érkezett fiatal önkéntes is beszéljen az általunk rendezett előadáson, de ez sajnos nem sikerült neki. A másik napon viszont nem tudott eljönni, így csak annak örültünk, hogy mentorunk is önkéntes az IFIX-ben így aznap Timi képviselte az ifjúsági szervezetet.
Minden előadónk az általa képviselt szervezet munkáját mutatta be, és hogy az önéntesek mivel foglalkoznak náluk, valamint elmondták, hogy miért jó önkéntesnek lenni. Miklós atya pedig mindezt keresztény megvilágításból tárta elénk. Mindennek az eredménye majd a jövőben mutatkozik meg, mi reméljük, hogy sikerült a fiataloknak megmutatni a lehetőségeiket, és több önkéntes jelentkezik a számára leg szimpatikusabb helyre. Előadóink jelezték, hogy jó ötletnek tartják az efféle bemutatkozást, és hiszik, hogy lesz eredménye, valamint azt mondták, hogy a jövőben is meg kellene ismételni az ilyen jellegű bemutatkozást. Beszélgettünk velük, és arra jutottunk hogy a fiataloknak hiányzik a jó példa. Egy nem várt eredménye is lett mindennek, olyasmi amire nem is számítottunk, de nagyon örültünk neki. Az egyik előadó azt mondta, hogy szívesen lenne véradó, de mióta ide költözött nem tudta, hogy kik, mikor, és hol szerveznek véradásokat, számára mindjárt meg is adtuk a szükséges információkat.
Az előadásokat felvételeztük (jobb híjján egy digitális fényképezőgéppel, és mobillal), és részleteit összevágtuk egy videóba. Ez eddig jó is lett volna- csakhogy épp mikor feltöltöttük volna, akkor derült ki hogy gond van... (Előző nap nem vehettük észre, hiszen délután önkéntes szavalóként voltam a Napsugaras ősz nevű rendezvényen) Mint később kiderült, malware-ek támadták a gépünket meg, és az egész videót újból össze kell szerkeszteni. A probléma leginkább ott volt, hogy a videó-szerkesztő teljesen használhatatlanná vált (Egyébként, a holnapi nap folyamán, az egész op-rendszert újratelepítjük a számítógépen). Délután sikrtült csak valamire való szerkesztőt találni a mentorunknak, ami hajlandó volt működni a félig összeomlott számítógépünkön. Miközben mi délután suliban voltunk. Amint lehetett összeraktuk a videót, a linkjét megadtuk, mielőtt még teljesen feltöltöttük volna, de még így is kicsúsztunk a határidőből sajnos. Köszönjük a Szervezőknek, ha még így is elfogadják a beküldött munkánkat! Az elkészült videóban láthattok részleteket az előadásokból is, a videót pedig itt nézhetitek meg: www.youtube.com/watch?v=OJHzdKAhlW4
Szerettünk volna Tóthfalun is szervezni ilyen előadást (hiszen Dani ott lakik), de sajnos nem számíthattunk az iskolaigazgató együttműködésére. Gondoltuk, hogy hitoktatáson is elő lehetne adni (Adán van hittan-óra iskolán kívül), de Tóthfalun a hitoktatás is az iskola keretein belül működik. Ennek ellenére Dani is ki tudta venni a részét a munkából.